Sultan Sazlığı Milli Parkı

Sultan Sazlığı, Kayseri’nin Develi,Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerinin oluşturduğu üçgen içerisinde yer alır. Koruma altına alınan sazlık adını Osmanlı Sultanı IV.Murat’ın 1636’da Revan seferine çıkarken burda konaklamasıyla almış olup,301 farklı kuş türü’ne ev sahipliği yapar.Manyas Gölü Kuş Cenneti’nden sonra Türkiye’nin en önemli ikinci kuş cennetidir.

Sultan Sazlığı, Afrika ile Avrupa arasında göç yolunda bulunması nedeniyle kuşların göç ederken burada dinlenip,konaklayıp,barınmasına olanak sağlıyor. Biz Sultan Sazlığı’nı hem yaz hemde sonbahar mevsiminde gezdik. Her iki mevsimde de ayrı bir güzeldi.Yaz mevsiminde sazlık’ta kayıklarla gezintiye çıkabilirsiniz.

Sultan Sazlığı Milli Parkı’na Nasıl Giderim?

Sultan Sazlığı’na nasıl giderim? Sultan Sazlığı Develi ilçesine 35 km, Yahyalı’ya 24 km, Yeşilhisar’a ise 18 km uzaklıkta bulunmakta olup Kayseri’ye ise 90 km uzaklıktadır. Kayseri merkezden özel aracınızla geliyorsanız navigasyonla Yeşilhisar-Yahyalı yolu üzerinden rahatlıkla gelebilirsiniz. Eğer araç ile gelmeyecekseniz Kayseri merkezden ilçelere dolmuşlar kalkıyor siz Sultan Sazlığı için Yahyalı dolmuşlarına binerseniz rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sultan Sazlığı’nda Neler Yapılır?

Sultan Sazlığı

Sultan Sazlığı’na geldiğinizde yapacağınız şeylerin başında sazlık yolunda yürümek geliyor. Girişte’ki gişeden 5 liralık bilet ile girip aynı biletle milli park içerisinde ki müzeyide gezebiliyorsunuz.  Müzede dondurulmuş hayvan heykelleri sergileniyor ve videolar oynatılıyor. Sazlıktaki yürüme yolunda çok güzel kareler yakalayabilirsiniz ve yürürken sazlıkta genellikle ördek çeşitleriyle karşılaşıyorsunuz. Yabani kuşlar sazlıkta yabancı ses duydukları anda gizleniyorlar bundan dolayı hepsini bir arada görmeniz çok güç.

Sultan Sazlığı

Bazı ziyaretçiler buraya hayvanat bahçesi ümidiyle gelip tüm kuşları görebileceklerini sanıyor ve geldiklerinde hayal kırıklığına uğrayabiliyorlar. Burası bir hayvanat bahçesi değil ve yabani hayvanlarında göç,konaklama bölgesi dolayısıyla tabi ki gizlenecekler. Sizler geldiğinizde bence doğanın,sessizliğin ve manzaranın tadını çıkararak güzel bir yürüyüş yapın. Yaz mevsiminde geldiğinizde yemyeşil olan ortam sonbahar ve kış mevsiminde sapsarı bir hal alıyor. Her iki mevsimde de ayrı bir güzellik ortaya çıkıyor. Yalnızca kış mevsiminde gelecekseniz sıkı giyinin çünkü burası baya soğuk olabiliyor hele günbatımı gelecekseniz  oldukça güzel görüntüler yakalayabilirsiniz.

Sultan Sazlığı

Yürüme yolu oldukça uzun ve bazı bölümlerde dinlenmeniz için banklarda mevcut. Yolun sonunda ise göle sıfır bir gözlem noktası mevcut burada hem dinlenip hemde dilerseniz kayık turlarına katılabiliyorsunuz. 30 dakika ve 60 dakikalık turlarla sazlığı dolaşabiliyorsunuz.

Sazlıkta dolaşırken anlık çok değişik kuşları görebiliyorsunuz ama fotoğraflamanız çok zor. Dünyaca ünlü fotoğrafçılar buraya gelip günlerce konaklıyorlar. Birde oldukça fazla su yılanı görebiliyorsunuz. O kadar keyifli bir tur oluyor ki etraftaki kuş sesleri eşliğinde huzur dolu bir yolculuk yapıyorsunuz. Bizim için oldukça keyifliydi. Birde burda ilgimi çeken şey yerli turistten çok yabancı özellikle Japon turistlerin buraya gelmesiydi. O kadar çok Japon turist gördüm ki baya şaşırdım böyle bir yerden haberdar olmaları çok güzel tabi.

Sultan Sazlığı

Milli Park’ın girişinde böyle bir müze bulunuyor.Siz isterseniz bilet alıp direk müzeyi gezebilirsiniz yada bizim gibi önce sazlığı dolaşıp dönüşte müze ve etrafı dolaşabilirsiniz. Sazlıkta ki turumuz bittikten sonra müzenin içini dolaştık ve burda dondurulmuş haynvan heykelleri ile karşılaştık. Ben bir kaç tanesinin fotoğrafını buraya yüklüyorum. Müzede bir de ufak bir gösterim salonu bulunuyor orada da sazlıkta yapılmış belgesel yayınlanıyor.İzlemek isterseniz girip kısa belgeselleri izleyebiliyorsunuz.

Sultan Sazlığı

Yukarıda yüklediğim resimler müzede sergilenen hayvanların bir kısmı. Daha bir çok hayvan hakkında bilgi alabilirsiniz. Müzede Sazlık’ta bulunan hayvanları sergiliyorlar. Biz en çok Dağ Kartalları, Baykuş,Saksağan kuşlarına ve Ördek çeşitlerine denk geldik. Sazlığın ayrı bir bölümünde Flamingolar’da oluyormuş fakat biz o tarafı çok dolaşamadık.

Milli Park’ta ayrıca gözlem kuleleri de bulunuyor. Kulelere çıkıp Sazlık havzasını izleyip dürbünle kuşları görebiliyorsunuz. Dilerseniz de havzada güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Sultan Sazlığı koruma altına alınmış durumda. Kayseri’ye geldiğinizde mutlaka burayı da listenize ekleyin. 

Sultan Sazlığı

Günübirlik gelip gezmeniz yeterli olacaktır. Keyifli yürüyüşler yaptıktan sonra dinlenmeniz ve bir şeyler yemeniz için girişte bir kafe’de mevcut. Bir daha ki Kayseri gezimizde Sazlıkta’ki Flamingolar’ı görmek istiyoruz. Sizler de gittiğinizde mutlaka görmeden dönmeyin.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

Copyright [2018] Wanderlust - designed by myminiworks
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account