Rüya şehir New York, şehir içi ulaşım detayları

Eğer New York’a gitme planlarınız varsa, eminim bu şehir hakkında yazılmış bir sürü gezi yazısı okumuşsunuzdur. Bu yazı, New York seyahati planlayan, ön araştırmalarını yapmış, gezilecek yerler listesini çoktan hazırlamış, artık detaylar kısmına gelmiş ilk kez New York’ a gidecek gezginler için 😊Benim bu yazıyı yazma amacım şehri gezerken, özellikle toplu taşımayla ilgili işinize yarayabileceğini düşündüğüm bilgiler vermek. Yani şuraya gidin, burayı da gezin demeyeceğim size 😊

New York da gezilecek yerlerin çoğu Manhattan’da olduğu için, eğer bu bölgede bir otel ayarlarsanız, bir sürü yeri yürüyerek de gezebilirsiniz, bence bir şehri yürüyerek keşfetmek her zaman en güzelidir.  Ama zamanınız kısıtlıysa az zamanda çok yer görmek için toplu taşımaya ihtiyaç duyacaksınız o kesin. New York metro haritasını ilk gördüğünüzde eminim çok karışık bulacaksınız, ben de öyle buldum 😊 Ama bir hafta boyunca sürekli kullanınca aslında çok kolay bir sistemi olduğunu deneyimledim.

Metro sistemi hemen hemen her yerde benzerlik gösterir, gideceğimiz yönü bulmak için hattın son durağına bakarız ya, burada sistem daha kolay. Şehrin yukarı kısmı (Central Park tarafını) Uptown, aşağı kısmını (Özgürlük Heykelinin olduğu tarafını) Downtown olarak düşünürsek, bulunduğumuz yere göre gideceğimiz yerin Uptown da mı, Downtown da mı kaldığını saptamak (yani kuzeye mi, güneye mi) bizi doğru metro girişine yönlendiriyor. Yani bütün metro girişlerinde “Uptown” ya da “Downtown” yazısını göreceksiniz. Aynı metro durağının 50 -100 metre arayla iki yöne de farklı girişleri var. Yönümüzü saptayınca, ona göre doğru girişe yönleniyoruz. Tabi bu kuzey-güney yönündeki dikey metro hatları için. Haritayı incelerseniz,  çoğu hat dikey zaten. Ama bir kaç tane de yatay hat var (7 nolu mor hat, L gri hat gibi…) Bu hatlarda yön tayini yaparken, son durak ismine bakarak yapıyoruz. 

Bir de, aynı metro hattını kullanan ama Local ve Expres olarak ikiye ayrılan hatlar var. Expres hatlar bütün duraklarda durmuyor, sadece belli büyük istasyonlarda duruyor, Local hatlar ise, bütün istasyonlarda duruyor. Gideceğiniz yerin Local istasyon olması durumunda, mutlaka Local hatta binmelisiniz. Buna metro girişlerindeki haritalardan bakabilirsiniz. Ama bu Local duraklarda inmeyecekseniz (Grand Central Terminalinde hepsi duruyor, mesela burada aktarma yapacaksanız) Expres hatla daha hızlı gidebilirsiniz. 

Yani “Uptown” veya “Downtown” girişini bulunca, tabelalar sizi “Local” veya “Expres” olarak sağa veya sola yönlendirecek. Tabi bulunduğunuz hattın hem Local hem de Expres hattı varsa.

Metroyu çok kullanacaksanız haftalık veya aylık satılan sınırsız biniş hakkı veren metro kartları en uygunu. Biz çoğunlukla yürümeyi tercih ettiğimiz için, depozitolu doldurulabilen metro kartını tercih ettik (Akbil gibi).  Bittikçe metro girişlerindeki makinalardan 20-30 $ yükledik içine ve 3 kişi aynı kartı kullandık. Haftalık kartları her kişi için ayrı almanız gerekiyor. Aynı istasyondan 3 kişi aynı kartla geçtiğimiz için, bazen sıra 3. kişiye geldiğinde kartı okumama problemiyle karşılaştık. Belli zaman periyodunda belli sayıda geçiş limiti gibi bir durum var sanırım. Tam çözemedik ama 5 dakika falan bekleyip, kartı tekrar okuttuğumuzda, okuduğunu gördük 😊 Bizim gibi aynı kartı bir kaç kişi kullanacaksanız buna dikkat edin, okumazsa biraz bekleyip tekrar deneyin.

Havalimanından şehre nasıl gelineceği konusuna değinmiyorum, çünkü bir çok gezi bloğunda ayrıntılı olarak yazmış pek çok gezgin arkadaşım bunu…

New York da metronun adı “Subway”. Ama ben dil alışkanlığı ile yine Metro demeye devam ediyorum 😊 

Sehri gezerken, taksi seçeneği de mevcut tabii, ama trafik öyle yoğun ki hiç tavsiye etmem. Hele ki araç kiralamayı hiç düşünmeyin bence Manhattan da, hem trafik hem de park yeri büyük sorun çünkü… Ama alışveriş için şehir dışındaki outletlere gidecekseniz o zaman düşünebilirsiniz.

İster yürüyerek ister metroyla nasıl gezerseniz gezin, New York gezmesi çok keyifli bir şehir. Çok seveceğinize eminim. Gezilecek, görülecekleri listelediyseniz, eğer listenizde yoksa,  Brooklyn de Bushwick diye bir mahalle var ki, benim gibi sokak sanatını, grafitileri seviyorsanız bu mahalleyi de ekleyin listenize derim. Bir de Greenwich Village bölgesine tam 1 gün ayırın, benim New York daki favori bölgemdi burası, buradaki sevimli evleri eminim siz de çok seveceksiniz. (Yazımın başında gezilecek yer tavsiyesi vermeyeceğim dedim ama gene de dayanamayarak bu son paragrafı ekledim😊😊😊)

New York ve diğer seyahatlerimin fotoğraflarını @seyahatguncem instagram hesabımdan görebilirsiniz 😉😉😉

 

 

 

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

Copyright [2018] Wanderlust - designed by myminiworks
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account