Roma’da Devasa Bir Arena: Kolezyum

Roma’nın en çok turist çeken tarihi yapısı Kolezyum. Roma’ya giden herkesin ilk görmek istediği yer şüphesiz devasa büyüklükteki arena Kolezyum olur. Her yıl yüzlerce turist çeken yapı gerçekten görülmeye değer bir yapı. Günümüze kadar bazı kısımları yıkılıp tahrip olmuş olsada hala dimdik bir şekilde misafirleri ağırlamaya devam ediyor.

Bizimde Roma’ya gittiğimizde ilk görmek istediğimiz Kolezyum oldu. Bu muhteşem arenada bir zamanlar Gladyatör ve hayvan dövüşlerinin yapıldığını düşünerek gezmek en etkileyici şeylerden biri bence. Kolezyum’u hem gündüz hem akşam gezmenizi tavsiye ederim. Gündüz bu muhteşem yapının iç ve dış kısmını gezerken yaşadığınız his akşam olunca yapılan ışıklandırmalar ile iki katına çıkıyor. Her ne kadar akşam iç kısmını gezemesenizde dışardan görmeniz yeterli olacaktır.

Kolezyum Tarihi

Kolezyum

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Kolezyum aslında Flavianus Amfitiyatro olarakda bilinir. Usta komutan Vespasianus tarafından M.S 72 yılında yapımına başlanan arena M.S 80 yılında Titus döneminde tamamlanmıştır. İmparator Vespasianus Flavius hanedanının ilk krallarındandır. Kolezyum’u İmparator Neron’un halk tarafından çok tepki çeken sarayının yerine yaptırmıştır. 8 yılda tamamlanan arena’nın açılışını Vespasianus’un oğlu Titus yapmıştır. Açılış tam 100 gün sürmüştür.

Kolezyum

Kolezyum’da Roma halkını eğlendirmek için pek çok gladyatör dövüşleri’nin yanı sıra taklit deniz savaşları,hayvan dövüşleri,halk gösterileri ve infazlar gerçekleştirilirdi. Arena ilk yapıldığında Flavianus Amfitiyatrosu olarak anılırdı. Daha sonraları ismini kolezyumun hemen yanında yer alan İmparator Neron’un devasa yaldızlı tunç heykeli olan ‘Colossus’ dan aldığı düşünülmektedir.  Bu heykel günümüzde yoktur ve nerede olduğu bilinmemektedir. Kolezyum bir dönem barınma, işyerleri, dini kışla olarakta kullanılmıştır.

Amfitiyatro M.S 230 yılında restorasyon geçirmiştir. M.S 5. yüzyılda gladyatör dövüşleri yasaklanınca 5 yüzyıllık süren ihtişamıda bitmiş oldu. 1200’lü yıllarda kale olarak kullanılmaya başlanan yapıyı 1312 yılında İmparator VII.Heinrich Roma halkına ve senatoya bağışlamıştır. 1349 yılında bir büyük deprem  geçiren Kolezyum, ağır hasar almıştır. Bir kısmı tahrip olan yapının 15. ve 16.yy’da düşen taşları ve kalıntıları Vatikan ve çeşitli Roma kiliselerinin yapımında kullanılmıştır.

Kolezyum Hakkında Bilgiler

Kolezyum

189 metre uzunluğunda 49 metre yüksekliğinde ve 156 metre genişliğinde olan Arena’nın 55 bin kişilik kapasitesi bulunmaktadır. 80 kemerli girişi olan yapı hakkında diğer ilginç bilgiler ise şu şekildedir;

 • Roma, bir zafer kutlamak için arena’nın içine öldürmek için  1000 devekuşu, 1000 domuz, 1000 geyik bırakmıştır.
 • Kolezyum gösterileri boyunca 500.000 kişi ve 1.000.000’dan fazla hayvan katledilmiştir.
 • Kolezyum’a getirilen aslan, jaguar, kaplan gibi hayvanların sayısında ciddi bir azalma görülmüş ve nesilleri tehlikeye girmeye başlamıştır.
 • Kolezyum’un tahrip olma sebeplerinden biride bir dönem taş ocağı olarak kullanılmış olmasıdır.
 • Antik Romalılar, Kuzey Afrika fil türleri ile gösteriler düzenleyerek nesillerinin tükenmesine neden olmuşlardır.
 • 18.yüzyıl ve 19.yüzyılın sonuna kadar Kolezyum harabe halde bitkilerin sardığı terkedilmiş yer olarak kalmıştır.
 • 80 adet kemerli girişinden seyircilerin rahatça yerlerini bulabilmeleri için 76 tanesi numaralandırılmıştır.
 • Kolezyum’un en üst katında seyircileri güneş ve yağmurdan korumak için dev bir tente vardır.
 • Dış duvarları traverten taşlardan,iç duvarlar ise tuğladan yapılmıştır.
 • Arena bölümünün hemen üzerinde bir podyum olup burada imparator ve seçkin kişiler otururdu.
 • En tepe kısmında ise kadınlar ile köleler otururdu.
 • Aktörlerin ve eski Gladyatörlerin Kolezyum’a girmesi yasaktı.
 • Batı çıkışı ölüm kapısı olarak adlandırılırdı bunun nedeni ölen Gladyatörlerin buradan dışarı çıkılmasıdır.
 • Oturma düzeni Roma kanunlarına göredir. Yani en iyi sıralar senatörlere,arkalarında devlet görevlileri,onların arkasında roma halkı ve askerler otururdu.
 • 1980 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.
 • 2007 yılında Dünya’nın yeni yedi harikası arasına seçilmiştir.

Kolezyum hakkında şöyle ilginç bir söz var bunuda yazmak istedim;

“Kolezyum var olduğu sürece, Roma var olacak; Kolezyum düştüğünde Roma da düşecek; ama Roma düştüğünde, Dünya da düşecek.”

Kolezyum Arena Bölümü

Kolezyum

Kolezyum’un en etkileyici yerlerinden biri şüphesiz ki arena kısmı. Gladyatör ve hayvan dövüşlerinin yapıldığı arena’nın zeminin kumla kaplıdır. Bunun nedeni dövüşlerde yaralanan,ölen Gladyatör ve hayvanların kanlarını emerek zemini temizliyor olmasıymış.

Arena’nın altında Domitian tarafından yapılan vahşi hayvanlar için kafesler,bekleme bölümleri,servis koridorlarının olduğu Hypogeum olarak adlandırılan bölümler bulunmaktadır. Sırası gelen hayvanlar arena tabanına açılan eğimli kapılar sayesinde arena bölümüne çıkartılırdı. En alt kattaki vahşi hayvanlar ise kafes biçimindeki parmaklıklı asansörler ile vinçler sayesinde arena kısmına çıkarılıyordu. Günümüzde bu düzenekleri görmek ne yazıkki mümkün değil.

Kolezyum

1870’li yılında Kolezyum içerisinde çalışma kazıları yapmak isteyen arkeologlar, yapıyı temizlemek ve eski haline getirmek için arena içerisindeki bitki örtüsünü sökmüşlerdir.Sökülen bitki örtüsü botanikçiler tarafından incelenip yetiştirilmiştir. İmparator tarafından düzenlenen gösterilerde önce gösteriler yapan hayvanlar çıkar daha sonra ise gladyatörler ölümüne dövüşürlerdi. Bu dövüşleri yapan Gladyatörler savaş esirleri,mahkumlar ve kölelerden seçilirmiş. İçlerinden biri öldüğü zaman hizmetkarlar tarafından sedyelerle taşınırlarmış. Arena’daki kanların üzerine ayrıca kum serpilip temizlenirmiş.

Kolezyum’a Nasıl Giderim?

Kolezyum

Roma’nın merkezinde bulunan Kolezyum’a ulaşım oldukça kolay.Termini tren istasyonundan yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma kullanmak isterseniz metro ile ulaşım en kolayı metro’nun B hattını kullanarak Colosseo durağında inerseniz kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Metrodan çıktıktan sonra karşınızda göreceksiniz. Zaten bu durakta iniyorsanız turist kalabalığını takip ederseniz yapıya kolayca ulaşırsınız. Ayrıca 3 no’lu tramway’ı kullanırsanız kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma

Kolezyum Giriş Bilgileri

Kolezyum

Kolezyum’a giriş biletini gişeden ve internet üzerinden alabiliyorsunuz. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey eğer gişeden almayı tercih ederseniz uzun kuyruklar beklemek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle yoğun turist dönemlerinde sırada beklemek saatlerinizi alabiliyor. Benim tavsiyem internetten almanız böylelikle sıra beklemeden direk içeriye girebilirsiniz buda özellikle Roma’da az vaktisi olanlar için oldukça önemli ki gün olarak vaktiniz olsa bile sırada bekleyip vakit öldürmek istemezsiniz. İnternetten satışta bilet fiyatına ek olarak ekstradan 2 euro rezervasyon ücreti alınıyor ben bu ücreti vermekten kaçınmayın derim. Aşağıya internetten bilet alabilmeniz için link bırakıyorum.

İnternetten satılan bilet fiyatı 18-65  yaş arasına 16 euro olup 18 yaş altı ile 65 yaş üzeri için ise giriş ücretsiz. Bu bilet ile Roma Formu ve Palentino Tepesine’de girebiliyorsunuz. Avrupa vatandaşları için 18-25 yaş arasına bilet fiyatı 2 Euro.

Online bilet almak ve güncel bilet fiyatlarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir diğer giriş seçeneğiniz Roma Pass kart almanız. Roma’da toplu taşımalara ücretsiz binebileceğiniz Roma Pass kartı alırsanız Kolezyum’a hem sıra beklemeden hemde ekstra bilet almadan direk kartınızı göstererek girebilirsiniz. 

Kolezyum Roma Katolik Kilisesi ile yakın bağlantıya sahiptir. Papa her yıl Paskalya öncesi cuma günü amfitiyatroda fener alayı düzenlemektedir. Son olarak Kolezyum her Roma’ya gidenin mutlaka görmek isteyeceği yerlerin başında yer alıyor. Bizim Roma’da en sevdiğimiz yerlerden oldu bizde gittiğimizde ilk olarak Kolezyum’a gittik ve saatlerce vakit geçirdik. Roma seyahati daha doğrusu İtalya seyahati bizim en sevdiğimiz ve çok güzel anılar biriktirdiğimiz yerlerin başında geliyor. Aynı zamanda bir çok gez gidip gezebileceğimiz şehirlerden tabiki ve her Roma ziyaretinde kesinlikle Kolezyum yine liste başına alınacak yerlerden. Kolezyum hakkında görüş ve önerileriniz bekliyorum sevgiler 🙂

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

Copyright [2018] Wanderlust - designed by myminiworks
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account