Kapalı Kutu Açıldı..Tahran

 

Nasıl gidilir?

İran vizesiz, sadece pasaportunuzla girebileceğiniz bir ülke.Çografi konum olarak da burdan Hindistan Tayland gibi ülkelere geçişiniz de kolay.Van,Ağrı,Erzurum gibi yerlerden otobüslerde mevcut.Hatta taksi ile gidenler bile varmış.Dönüşte depoyu çok ucuza fulledikleri için uygun fiyata gidebilirsiniz.Seyyahlara  İsfahan, Kaşan, Yazd, Şiraz gibi yerleri tavsiye edebilirim.Çünkü Tahran fars kültürünü çok fazla hissedebileceğiniz bir yer değil.Genel olarak Tahran tipik başkent özelliğine sahip ve trafik resmen zulüm.Bu trafikten sıyrılmak istiyorsanız metro veya motorsiklet taksi kullanabilirsiniz.

İran’ın para birimi riyal. Ama halk  riyalden bir sıfır atarak bu paraya tümen diyor. Yani  1000 riyallik bir şey satın alacaksanız, satıcı sizden 100 tümen istiyor. İkisi de aynı para.Gelelim görülmesi gereken yerlere..

Niyavaran Sarayı
Niyavaran Parkı’nın kuzeydoğu bölgesinde yer alan Niyavaran Sarayı’nın inşaatına, İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin emriyle 1958 yılında başlanmış ancak bazı nedenlerden dolayı sarayın yapımı 1967’de tamamlanabilmiştir. Muhammed Rıza Pehlevi ve ailesi, İran mimarisi ile İslam öncesi ve sonrası mimarisinden esinlenerek tasarlanan Niyavaran Sarayı’nı kış aylarında kullanmaktaydılar.
Sadabad Sarayı
Tahran’ın en iyi iklimine sahip, Elburz Dağlarının eteğinde yer alan Sadabad Sarayı’na içinde yer alan çok sayıda köşklerden dolayı Sadabad Kompleksi adı verilmiştir. Bu Saray Kaçar Şahlarının özellikle yaz mevsimlerinde tercih ettikleri bir çok saraydan oluşan ve doğal güzellikleri barındıran bir saray kompleksidir.
Gülistan Sarayı
Gülistan Sarayı Kompleksi, Kaçar Hanedanlığı dönemine ait, 200 yıllık tarihiyle Tahran’ın en eski binalarından sayılmaktadır. Gülistan Sarayı Kompleksinin tarihi geçmişi Safavi dönemine dayanır Gülistan Sarayı (Golestan Palace) UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndedir. Pehlevi döneminden Rıza Pehlevi’nin emriyle Sarayın birçok yeri değiştirilerek müzeye çevrilmiştir. Rıza Pehlevi’nin oğlu Muhammed Rıza Pehlevi döneminden itibaren bu koplekste yabancı devlet adamları ağırlanmıştır.

Tuğrul Bey Türbesi

Selçuk Bey’in oğlu ve Alparslan’ın amcası olan, 1040 yılında Dandanakan savaşında Gaznelileri yenen, Selçuklu Devleti’nin kurucusu kabul edilen Tuğrul Bey’in (MS 990-1063) kabri Tahran’ın güney semtlerinden (Selçukluların o dönemdeki başkenti) Rey’de bulunmaktadır. Dönemin mimarisini yansıtan eser 20m yüksekliktedir. Kufi hatla yazılmış hat örnekleri tavanda yer almaktadır. 1884’de zarar gören türbeyi Kaçar Hükümdarı Nasreddin Şah restore ettirmiştir. Türk ziyaretçilerin önemli uğrak merkezlerindendir. Türbe güzel ve bakımlı bir bahçe içindedir. Şehir merkezine 30 dakikalık bir mesafededir.

İran Milli Müzesi
İran’a ait birçok tarihi eser bulunan İran Milli Müzesi, Müzey-e İran-e Bastan ve İslam Dönemi müzelerinden oluşmaktadır. 60 yıllık bir geçmişe sahip olan Müze, arkeolojik ve tarihi açılardan İran’ın en büyük müzesidir. İran Milli Müzesi içinde yer alan eserlerin çeşitliliği, sayı ve kalite bakımından dünyadaki büyük müzelerden birisi olarak kabul edilmektedir. İran müzecilik kültüründe İran Milli Müzesi “Ana Müze” olarak adlandırılmıştır.
Milad Kulesi
Dünya’nın en yüksek kuleleri arasında altıncı sırada bulunan kule 2008 yılında tamamlanmış.  Üst bölümü özel restoranlar, müze, sehir terası, kongre salonu, otel gibi kısımlar barındıran 12 katlı bir yapı olarak tasarlanmıştır.
Giriş ücretlidir
Halı Müzesi
İran’da halıcığın 3500 yıllık tarihi olduğu varsayılmaktadır. 1978 yılında Tahran’da faaliyete geçen ve 3400 m²’lik alanda iki ayrı sergi mekanından oluşan Halı Müzesinde 17. yüzyıldan bugüne çok değerli ve nadide İran halı ve kilimleri sergilenmektedir.
Mücevher Müzesi
İran’ın en gözde müzelerinden biri olan Mücevher Müzesi İran Merkez Bankası’nın içinde yeralmaktadır. Aralarında, 34 kg saf altın ve 51,366 parça mücevherden oluşan Nasreddin Şah’ın altın dünya küre atlasının da yer aldığı müzede, Derya-yı Nur adlı 182 karat pembe elmas gibi paha biçilmez eserler sergilenmektedir.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

Copyright [2018] Wanderlust - designed by myminiworks
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account