Kainat Güzellerinin Ülkesi Venezuela

VENEZUELA NOTLARI;

 

Dünya’nın en büyük petrol rezervi ve Kainat güzeli rezervi bulunan ülkesi, bu kadar petrol rezervine rağmen ortalama aylık gelir 30$-50$ arasında.(Bende başta inanmadım ama insanlarla konuştuğumda doğruladılar). Buna rağmen insanlar ortalama bir hayat sürüyorlar. Öyle çok fakir bir hayat yaşamıyorlar yani.

IMG_1448

Aralık – Ocak aylarında bile ortalama sıcaklık 35° burda. Eğer Türkiyeden Venezuela’yı ziyaret edecek olursanız, kış bile olsa sakın Yaza hazırlıklı gelmelisiniz.

IMG_2575

Türkiyeden genellikle Bogota/Kolombiya aktarmalı geliyorsunuz. Toplam yolculuk 26 saat sürmüştü benim için. Otel ve Yeme içme neredeyse bedava. 15-20 dolara çok lüks otellerde kalabilirsiniz burada. Yanlız sokaklar biraz tehlikeli. İlk günümde polisin tekme tokat 2 motorluyu döverek Polis arabadının içine tıktığını görünce bidaha düşündüm 🙂 Biraz güvenlik problemi var yani kapkaç, yankesicilik ..Dikkatli olmak lazım. Polise işiniz düşerse çorba parası mantığı burda tamamen geçerli. Çorbalar ucuz allahtan 🙂

IMG_2572

Venezuela’nın ekonomik açıdan biraz sıkıntıları var bu sıralar. Temel tüketim malları için farklı bir sistem var. Bakkala girdiğinizde 2 ayrı sıra görüyorsunuz uzun olan ücretsiz (karneyle) alışveriş yapanlar. Ülkenin en büyük kağıt banknotu 100 Bolivar (Bs ). 1$ yaklaşık 2500 Bolivar yani 50$ bozdurmak için 1250 adet banknotu alabilecek bir çantanız olması gerekiyor. (Çok yakında Devletin daha büyük para basıcağı konululuyor). A2F26651-4590-416D-A125-299EAE56C9E5-3781-000006D4586045FE_tmp

Eski Ünlü Devlet başkanları Hügo Chaves 1998den – 2013(ölümüne kadar) Venezuela devlet başkanlığı yapmış. Ülkenin petrol zenginliğinin sadece küçük bir kesime fayda sağladığını ve başta ABD olmak üzere birçok süper güç ülkenin petrolü  Venezueladan çok ucuza alıp petrol kaynaklarını hızlı bir şekilde tükettiklerinin ve bu zenginliğin tüm halka eşit dağılması gerektiğinin savunucusu ve fakir halkın göz bebeği gözbebeği. Haliyle ABD tarafından sevilmiyor darbe girişimleri, medya karalamaları vs.. Ama Venezuela halkı hala Chavez’e büyük hayranlık duyuyor. Sokaklarda, Devlet dairelerinde heryerde posterleri asılı.

IMG_2581

Bu arada bu benim ilk yazım. Benide biraz tanıyın isterim. Venezuela’ya iş amaçlı gelim. Ben bir gemi kaptanıyım ve büyük tonajlı petrol tankerlerinde görev yapıyorum. Kapitalizme hizmet yani 🙂 Bu yüzden bloğum kaptan_firarda. Bu ziyretim  daha çok mesleki sebeplerden olduğundan dolayı çok fazla fotoğraf çekme imkanım olmadı. Sizlerle paylaşıcak çok yurtdışı anım ve notlarım olucak arkadaşlar. Instagram bloğumdandan (kaptan_firarda) takip edebilirsiniz. Her zaman için en güzel seyahat burnunun dikine gitmektir bunu unutmayın. Kalıplar ve bahaneler yanlızca kaybedenler içindir. Sevgi ve saygılarımla..

 

IMG_2579

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

Copyright [2018] Wanderlust - designed by myminiworks
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account