Isparta – Göller Yöresi

Isparta

Bir yanında Burdur ve Afyon diğer yanında Konya ve Antalya olan nüfusu 200 bini aşkın bu yerleşim yeri Göller Yöresi olarak da bilinmekte…

Başı çeken Eğirdir Gölü’nün yanısıra ; Kovada, Beyşehir, Acıgöl, Burdur Gölü, Eber Gölü ve Suğla olmak üzere bir çok farklı göl ve göletlere ev sahipliği yapmakta.

Durum böyle olunca gerek coğrafi yapısı gerekse iklimsel özellikleri hakkında fikir sahibi olmak zor değil.

Akdeniz iklimi görünen bu yerleşimde kışlar ise aksine sert geçmekte. Isparta’ya gidiyorsanız sizin için en iyi mevsim İlkbahar – Yaz diyebilirim. Gittiğiniz zaman yemeniz gereken bazı tatlar var ki… Bunlar ; Tandır Kebabı, Helva ve Gül Lokumu.

Gül Lokumu’ndan konu açılmışken Isparta gül üretiminde ilk sırada yer alıyor ve hasat zamanı şehrin kokusu inanılmaz bir havaya bürünüyor.

Ulaşım ve konaklama konusunda sorun yaşamayacağınız bu yerde yolculuğunuz belgesel tadınca geçecek.

Isparta’ya yolunuz düştüğünde mutlaka gitmeniz gerekli bir kaç rota söylüyorum şimdi size. Davraz, Kızıldağ Milli Parkı, Lavanta Vadisi ve tabi ki Eğirdir.

Ben Eğirdir’e ayrı bir parantez açmak istiyorum. Şehir merkezine 30 km. mesafede olan bu şirin ilçeyi görür görmez insanda bir heyecan oluşuyor. Turkuaz renkte uçsuz – bucaksız birde göl var ki anlatmaya kelimeler yetmiyor.

Etrafında dağlar çevrili bir yarımada, rengi turkuaz olan bir göl, gül kokulu sokaklar… Eğirdir!

Size mutlaka gitmeniz gereken bir rota daha göstermeye çalıştık. Umarız bu güzellikleri görmek için geç kalmazsınız…

Ayak İzlerimizi takip edin.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

Copyright [2018] Wanderlust - designed by myminiworks
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account