Güney Kore Rehberi

Busan  – Güney Kore

Fotoğraflar Gyeongju şehrinden… 

 

Öncelikle zor bir ülke olduğunu söylemeliyim.

 

🇰🇷 Google maps burada çalışmıyor. Sadece otobüs duraklarını gösteriyor. Kore hükümeti güvenlik gerekçesi ile izin vermemiş. Hal böyle olunca, bir yerden bir yere gitmek tam bir işkence. Hele ki yürüyerek gitmek neredeyse imkansız. Maps me kullanabilirsiniz ama o da çok stabil değil.

 

🇰🇷 Bana göre sim kart almayın. Google maps çalışmadığı için yön bulmak adına sim kart almak çok gereksiz. Zaten hemen her yerde free WiFi olan bir nokta bulmak mümkün. Sim kart fiyatları 25 dolardan başlıyor.

 

🇰🇷 İçine kapanık bir ülke olduğunu düşünüyorum. Asla bir Japonya değil. Ne medeniyet, ne temizlik, ne düzen, ne disiplin. Busan çok temiz bir şehir sayılmaz. Bangkok un biraz hallicesi işte. İnsanlar çokça yerlere izmarit ve çöp atıyorlar.

 

🇰🇷 Hyundai ve Kia dan başka araba görmeniz çok zor. 10 araçtan 9 u Hyundai ya da Kia..Belediye otobüsleri bile Hyundai. İnsanların kullandıkları telefonların yüzde 80 ı Samsung, biraz LG, çok az iPhone a rastladım. Oldukça milliyetçi bir görüntü sunuyorlar.

 

🇰🇷 Busan oldukça büyük. Belediye otobüsleri çok karışık. Nereden ne kalkıyor anlamak için baya bir çaba gerekiyor. Metro var. Metro ağı fazla karışık değil ama Tokyo da ki gibi şehrin her tarafına gitmiyor. Otobüs bileti fiyatları sabit. 1200 Kore Won u. Metro biletleri de mesafeye göre 500-2000 Won arasında değişiyor.

 

🇰🇷 Bol miktarda pazarlar var. Yemek, kıyafet, kapkacak vs vs satan. Yemek fiyatları dışarda 3000 Won dan başlıyor.. Ortalama bir yemek 5000 Won civarında.

 

🇰🇷 Sigara fiyatları Japonya ve Türkiye ile hemen hemen aynı seviyede. İçki biraz pahalıca. Marketlerden karnını doyurmak isteyen düşük bütçeli kişiler için, çok çeşitli Noodle lar var. Fiyatları 750 Won ile 2000 Won arasında değişiyor. Burada Family Mart yok, 7/11 ise biraz seyrek. Genelde kendi markaları olan GS25 isminde bir market var hemen her yerde. Bu markette çok kampanya gördüm. 3 al 2 öde gibi. Mesela 3 Noodle alırsanız 2 Noodle parası ödüyorsunuz. Bunu bir çok üründe yapıyorlar.

 

🇰🇷 Kore de temiz, ortalama bir hostel 10-12 dolar arası. Hosteller in çoğunda kahvaltı dahil. Kahvaltıda reçel, tost ekmeği, tereyağ, meyve suyu, çay, kahve ve yumurta veriyorlar. Yemekten tasarruf yapmak için, benim yaptığım gibi, kahvaltıdan sonra 2 dilim tost ekmeğinin arasına bir yumurta kızartıp koyarsınız ve çantaya ayar öğle yemeği niyetine yersiniz. 2 tane de yedek tost ekmeği ayar, akşam marketten alacağınız ucuz bir yiyeceğin yanında yersiniz. Böylece günlük yemek Masrafını sadece 1 dolara inmiş olur.

 

🇰🇷 Ülkede hemen hemen hiç turiste rastlamadım. Mevsim itibari ile mi bilmiyorum ama 2-3 kişi haricinde hep yerli halk vardı. Hostellerde bile hiç turist yoktu. Kaldığım hostelin diğer misafirlerinin tamamı Kore liydi..

 

🇰🇷 Ben Osaka – Busan arası Peach Airlines ile 50 dolara uçtum. Busan havaalanında gördüğüm 3-5 turist shuttle tabir edilen 8000 Won luk servislere bindiler. Ama bende servise 8000 Won verecek durum olmadığı için, araştırmalarım neticesinde, havaalanının dışında Bus Stop 3 durağında ki belediye otobüslerine bindim. Sadece 1200 Won ödedim.

 

🇰🇷 Kaldığım hostelin adı Mr. Egg Nampo.. Oldukça minimalist dizayn edilmiş, çok eğlenceli ve rahat bir hostel. 3 geceliğine 27 dolar ödedim. Kahvaltı dahil. 24 saat, kahve, çay ve içme suyu dahil. Odaları 8 kişilik. İçlerinde bir banyo var. Çok ama çok temiz bir hostel.

 

Evet Busan ve dolayısıyla Güney Kore hakkında ki ilk izlenimlerim bunlar. Bugün birkaç yer gezdim. Otobüs bulmak, yönümü bulmak için baya bir uğraştım ama hallettim. 2 gün daha buradayım.

2 Yorum
  1. Hacer Berber 3 sene önce

    Öncelikle çok teşekkür ederim, gitmeyi düşündüğümüz şehirlerden biriydi Busan.Kafamızdaki bütün soru işaretlerini cevapladınız iyiki varsınız hani gidemesekde sizin sayenizde bilgi sahibi olmak güzel tekrar teşekkürler.

Bir Cevap Bırakın

Copyright [2018] Wanderlust - designed by myminiworks
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account