GÖKDELENLERİN MAVİ VE YEŞİLLE BULUŞTUĞU ŞEHİR-SİNGAPUR

IMG_5873

Singapur’un simgesi Merlion Heykeli ve Manzarası

IMG_5885

Uzun mesafeler, arkanda bıraktıklarını düşününce zor gelir insana. Hele ki o bide çocuğun ise ne kadar emin ellere emanet edersen et kalbinin bir parçasını bırakırsın onun yanında. Uçak veya diğer ulaşım araçları daha korkutucu gelir, kendini düşündüğünden değil de… anladınız işte.  Bu kadar duygusallıkla birlikte yeni rotamızın Singapur olması benim suratımda hem bir gülümseme hem de içimde minicik bir sızı hissettirdi. Ama uzak değil mi ? Çok uzak, kaç gün? gibi sorularım ardı ardına gelmeye başlamıştı bile. Ama Singapur için hazırlıklarımızı yapmaya başladığımızda oldukça heyecanlanmaya  da başlamıştım. Farklı bir kültür, farklı iklim, bizim için yepyeni bir keşif olacaktı.

Öncelikle booking.com sitesinden özenle tercih ettiğimiz YMCA One Orchard adlı otelimiz ,Orchard caddesine ve Dhoby Ghaut metro istasyonuna çok yakın bir konumdaydısonrasında ise zaten uzun olan bu yolculuğu daha da uzatmadan aktarmasız olarak THY ile 29.05 -03.06 tarihli biletlerimizi aldık. Hemen önceden belirteyim vize yok.

Gitmeden önce yapılması gerekenler, görülmesi gerekenler listelerimizi hazırladık ve miniciğimizi emin ellere teslim ederek yola çıktık. Singapur hakkında bildiklerim sadece “yasaklar ülkesi” olmasından ibaretti açıkçası.  Gece 01.50 olan uçuşumuz 11 saat sürüyordu ve indiğimizde 5 saat ileri olan Singapur saatiyle saat 18:00 idi.

1.GÜN

IMG_5738

Marina Bay Sands 57.KAT

IMG_5736

Otelimize kolaylıkla ulaştıktan sonra daha önceden rezervasyonunu yapmış olduğumuz Marina Bay Sands otelde ki Skyon 57 adlı mekana gidip dinlenme fırsatı bulduk. Oldukça yorgun olmamıza rağmen muhteşem yemeklerinden yedik ve geldiğimiz ilk anda bu kadar yüksekten neredeyse tüm Singapur’un harika manzarasını seyretme fırsatımız oldu. Eğer rezervasyonla gidilen bu mekanı tercih etmezseniz Ce-La-Vi adlı mekana da gidebilirsiniz. Gece 11:30 gibi otelimize metro kullanarak döndük ve sabaha kadar güzelce dinlendik.

2.GÜN

Yurtdışında bana en çok dokunan kahvaltılar oluyor. Her ülkenin kendi kahvaltı kültürü olduğundan oldukça zorlanıyorum. Diğer öğünleri bir şekilde halledebiliyorsun ama ilk öğün zor geçiyor. Ve bence dünyanın neresine gidersen git bizim kahvaltımız gibisi yok. Singapur da kahvaltıda yiyebileceğim tek şeyin haşlanmış yumurta ve reçel olması kaçınılmazdı.Biz ilk geldiğimiz anda uçaktan iner inmez günlük sınırsız yolculuk içeren metro biletlerimizi aldığımız için, şimdi tüm metrolar bizimdi. Sabahın erken saatinde kahvaltı işimizi halledip ilk durağımıza doğru yola çıktık. Bugün Little India semtine gidilecekti. Metro ile Little India metro durağında indik ve Mustafa Center adlı alışveriş merkezini kolaylıkla bulup başladık keşiflemeye. Daha önceden bilgi sahibi olarak burada bildiğimiz markaların orjinal veya çin malı bir çok ürünün giyim, elektronik, oyuncak, takı vs olarak çeşidini bulabiliyorsunuz. Burada alışveriş yapmak daha sonrasında gideceğimiz Orchard Caddesi’ne göre oldukça uygun olduğundan tavsiye edebilirim. Buradan ufak tefek şeyler aldıktan sonra, yine aynı semtte bulunan SRİ VEERAMALİAMMAN TEMPLE adlı bir hint tapınağına gittik. İlk defa bir tapınağa gitmenin verdiği heyecanla insanların içeri nasıl girdiklerini gözlemleyerek ayakkabılarımızı çıkartmamız gerektiğini anladık. Dualarını değişik ritüellerde yapmaları beni oldukça şaşırttı, hatta donup izledim diyebilirim. Kendi kulak memelerini çekiştirmelerinin sebebini anlayamasamda heykellerinin önünde yere yatmaları vs daha mantıklı geldi. İlginç bir deneyim daha kazanmış olarak oradanda çıktık. Little India sokaklarında maalesef onlarda bir çok yerde yasaklanmış olan Durian kokusu çok yoğun hissediliyor. Konusu gelmişken bu Durian çok faydalı olmasına rağmen kokusundan dolayı ulaşım araçlarında otellerde ve bir çok yerde bu meyve yasak. Ciddi ağır bir kokusu var, bu meyveyi yiyen insanlar ile metroda yolculuk oldukça zorlayıcı oluyor. Little India da ise bu koku sokaklarda fazlasıyla mevcuttu. Yemeklerini denemek için ufak bir yerde bir şeyler yedik, korktuğum gibi değil oldukça lezzetliydi. Daha sonra Bugis durağına giderek Arap Mahallesini gezmek için yola koyulduk. Burada “Sultan Mosque” adlı oldukça ihtişamlı bir camii bulunmakta, görülmesi gereken yerlerimizin içinde olduğundan ziyaretimizi gerçekleştirdik. Bugis’te diğer görülebilecek yer Bugis Center AVM. . Ancak Singapurun inanılmaz neminden kaçmak için böyle AVM lere ihtiyacımız var. Arada girip nefes alıp çıkıyorsunuz.

IMG_5764

Little İndia Renkli Binalardan Biri

IMG_5777

Sri Veeramaliamman Temple

 

IMG_5799

Sultan Camii

IMG_5806

Arap Mahallesi Populer Caddesi

Konusu açılmışken, belki de ilk başta bahsetmemiz gereken detayı anlatayım. Singapur oldukça nemli bir havaya sahip. Boğucu, sıkıcı bir hava. Aniden yağmur indirebilir, 5 dakika sonra hiç yağmamış gibi olabilir. İnen yağmurda da şemsiyeniz olsa dahi sizi sırılsıklam yapabilir. Gün içinde dolaşırken yanınıza yedek almanız avantajınıza çünkü sırılsıklam olup dondurucu klimaların altına girmek pek iyi olmaz. Metrolar alışveriş merkezleri öyle soğuk açıkhava da öle sıcak ve nemli ki sıkıntı olabiliyor.

Günümüze devam edelim. Bugisten sonra akşam üstüne doğru hem eğlenip müzik dinleyebileceğimiz hem de birşeyler yiyebileceğimiz bir yer ararken Clarke Quay’e doğru yol aldık. Bulduğumuz en kalabalık mekanda yer bulup oturduk. Canlı müzik eşliğinde yemeğimizi yedik. Kendimize not ettik akşamları gençler buralarda takılıyor.

IMG_5959

3.GÜN

Ertesi gün gezilecek görülecek listemizin 3. Gününü uygulamaya koyma vaktimiz gelmişti. Sabah otelden çıkarken yağmurun yağdığını farkederek yağmurluğumuzu ve şemsiyemizi aldık. Otelimizden metro istasyonu 100 metre kadardı ancak metro istasyonuna gidene kadar ayakkabılarım ve üstümdeki herşey tamamen su çıkacak kadar ıslandığından yoluma böyle devam edemezdim. Yeniden yağmura çıkıp odaya gidip ayakkabılarımı kurutma makinası ile kurutup kıyafetlerimi değiştirdim. Odadan çıktığımda yağmur durmuştu ve yerler neredeyse kurumuştu. Bugün ki ilk durağımız Botanic Garden, orkide bahçelerinde 1000 farklı tür, 2000 melez tür toplamda 60.000 rengarenk orkide bulunuyor. Bazılarının bizim bildiğimiz orkidelerden çok farklı olduğunu söyleyebilirim, Yaklaşık 2,5 km lik bir alana yayılmış olan bu alanda temiz havayı içinize çekip, güzel bir yürüyüş yapıp, hediyelik eşyalarımızı alarak turumuzu tamamladık. Akşam için çılgın planlarımız olduğu için kendimizi daha fazla yormadan biraz mola verip, biraz da AVM lere göz atmak amacıyla Orchard caddesine gittik. Singapurda herşey yerin altına kurulmuş gibiydi, tam karşında bir AVM görüyorsun ancak karşıdan karşıya geçemiyorsun çünkü geçişler yeraltından. Buna alışması biraz zaman alsa da bizim için yine de öğrendik ve güzel vakit geçirdik.

img_5927.jpgIMG_6437

img_5936.jpg

Orchard Caddesi Samuray Heykeli -1-

IMG_5939

Orchard Caddesi Samuray Heykeli -2-

Sonrasında otelimizde dinlenme zamanı ve akşam için daha önceden bilgisini aldığımız gidiş yollarını iyice öğrendiğimiz, Night Safari zamanı. Aslında zor gibi gözüksede önce metroyu daha sonra otobüsü tercih ettik. Mesafe biraz uzak, şehir dışında bir mesafe, yaklaşık 1 saat kadar yolumuz sürdü. Ancak en unutulmaz anlar için kesinlikle Night Safari’ye gidin derim. Öncelikle girişinde yapılan şovlar hediyelik eşya mağazaları yemek yeme alanları, ve bunu gece yapıyor olmamız çok etkileyici. Bildiğiniz her yeri açık araçlara binip safari için ormanın içinde araç ile gidiyorsunuz. Yanınızda bir aslan beliriyor ve gayet yakınınızda insan ister istemez çekiniyor, biraz daha gidildiğinde bir karınca yiyen, zürafalar, kuşlar, yılanlar… hepsi çok etkileyici. Tur sırasında bazı yerlerde iniyorsunuz ve kapalı kafeslerdeki hayvanlara da göz atıyorsunuz. Kısacası çok zevk alarak yaptığımız bu tur Singapur da kesinlikle yapılması gerekenler arasında üst sıralarda geliyor. Ateş şovları çok etkileyici ve profesyoneldi. Dönüşümüz tabi ki daha basit ve kısa sürdü, çünkü sadece otobüs ile de dönebileceğimizi öğrendik.

IMG_6131IMG_6138

4.GÜN

“Sentosa Island” ; yurtdışında 3. Günden sonra ben kendimi oranın yerlisi gibi hissediyorum. Bineceğim metro istasyonu belli kurallar ezberlenmiş, az çok şehir haritası kafaya yazılmış, hava durumu özümsenmiş, ben oldum oluyorum. Ancak şunu belirtmek isterim ki yurtdışında ben bir turist olarak gezerken sabah erken saatlerinde hep işine giden insanları incelerim, okula giden öğrencileri, bir yere yetişmeye çalışan insanları. Bence bir toplumun ana fikri bu sabah telaşlarıdır. Ne kadar hayatlarından mutlu olup olmadıkları suratlarına en çokta sabahları yansır. Birde vücut dillerine. Bizde ki sabahları oluşan metrobüs, otobüs vb yolcularının suratlarında ki gülümsemeye bakın ne kadarda mutlu herkes, vücut dillerini hiç anlatmıyorum bile. Şaka bir yana işte tam da söylemek istediğim şey bu şehirde mevcut. İnsanlar mutlu sanki, düzenli, temiz giyimleri muhtemelen yüksek refah olayıyla ilgilidir.

IMG_5964IMG_5970

IMG_5974

Sentosa Adasının Teleferikten Görünüşü

IMG_5980IMG_6154.jpg

Harbour Front Metro istasyonundan indikten sonra kısa bir yürüyüş sonrası bir binanın en üst katından bindiğimiz Mount Faber Line adlı teleferik bizi doğruca Sentosa Adasına götürüyordu. Yolculuk sırasında ki harika manzara bile yeterdi bu adaya gidiş sebebi için. İçerisinde Universal Stüdyoları ,Trick Eye Museum , Madame Tussauds gibi eğlence mekanlarının,su parklarının ve konaklamak için otellerin bulunduğu daha birçok çeşitli aktivitelerin olduğu çok büyük bir yer. Ama bizim gideceğimiz yerler zaman kısıtlamamızdan dolayı biraz kısıtlıydı.

Trick Eye Museum , bizim öncelikli tercihimiz oldu. Sentosa Island içindeki raylı ulaşım sistemi vasıtasıyla istediğimiz durakta indik ve müzeyi bulduk ancak öncesinde alışveriş yapılacak öyle tatlı mağazalar var ki insan kendini alamıyor. Ama tavsiyem sona bırakın elinizde ağırlık yapmasın. Müzemiz ise çeşitli göz yanılsamaları ile oluşturulmuş eğlenceli bir yer idi. Bol bol fotoğraf çektik, çektirdik. Alışverişimizi yaptık ama kendime söz verdim, bir gün kızımla Singapur’a gelme imkanım olursa bu adadaki bir otelde kalıp tatilimi burada geçireceğim.

IMG_6167IMG_6165IMG_6163IMG_6162IMG_6160IMG_6159IMG_6156IMG_5988IMG_6158IMG_6213

Akşam üstü kendimizi direk China Town’a attık. Gezmek istediğim başka bir mekandı burası. Eğer çin malı oyuncak, tekstil, vs. meraklısıysanız bolca alabileceğiniz ürün mevcut, ancak biz çin yemeği meraklısıyız. Kısacası uzak doğu mutfağı, bizim asla geri çeviremeyeceğimiz bir olay. Bolca yağan yağmura rağmen tesadüfen girdiğimiz ayaküstü bir Çin lokantasında yediğimiz enfes Pekin Ördeği, Çin Mahallesini de iyikilerimiz arasına soktu.Yemekten Sonra Buddha Tooth Relic adlı Çin Tapınağı’na giriş yaptık.Çin Tarihi,Dini ve Kültürünü yansıtan bu tapınak hem bir müze hem de dini yönden faal olarak kullanılan bir mekan.Akşamında rezervasyon yaptırğımız Swissotel  New Asia Bar’ a gidip 71. Kata çıkmanın şaşkınlığı içinde güzel vakit geçirdik. Buraya gitmeden evvel mutlaka rezervasyon yaptırın, yer bulmanız oldukça zorlu olabiliyor.

IMG_6066

IMG_6172

Buddha Tooth Relic Temple

FullSizeRender

Tapınak Ayini

IMG_6095IMG_6128

IMG_6075

Hemen Çin Mahallesi Sokağının Yakınındaki  Çin Lokantası Ve Kızarmış Pekin Ördeği

IMG_5949

Swissotel New Asia 71.Kat

IMG_5952

New Asia

IMG_5955

Güzel Yemekleri ve İçecekleri Var

5.GÜN

Son günümüz hemen geldi, ancak neyseki uçağımız akşam 22:00 olduğundan günümüzü yaşayabilirdik. Bavullarımızı toparlayıp otelde bıraktık ve yakınımızda bulunan Orchard caddesinde gidip daha önce belirlediğimiz yerlerden almak istediklerimizi aldık. Son olarak ta zamanımız olduğundan Marina bay Sands e giderek nehir kıyısında ki bir pubta güzel manzara eşliğinde bir şeyler içerek dinlendik. Otelimize dönüp bavullarımızı teslim alarak, bu yolculuğumuzu bitirmenin gururunu, mutluluğunu ve yorgunluğu doyasıya yaşadık. Eve vardığımızda bizi bekleyenimizi düşünerek uzayan uçak yolculuğumuz gayet konforlu ve rahat geçti. Yeni rotalar çizmek, yeni keşifler yapmak rutinimiz olduğundan, daha dönüş yolunda karar verilmişti bile😊

img_6218.jpg

Uçak Saatini Beklerken

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Birçok ülkede bir yerden bir yere gitmek için çeşitli ulaşım araçları kullanılmak zorunda kalabiliyoruz.Fakat Singapur’da da çeşitli ulaşım araçları olmasına rağmen METRO sistemi tüm ihtiyacınızı karşılıyor ve hala da gelişmekte olduğunu durak sayısının arttırıldığını söylemem gerekir.Zaten önemli bölgelerin gezilecek yerlerin metro istasyon adları gidilecek yerlerin adları ile aynı olduğu için gitmek istediğiniz yere ulaşmakta hiç zorluk çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz.

singaporemetro

Önemli Noktalara ait Metro İstasyonları İsimleri

1-MARİNA BAY MRT

2-GARDENS BAY THE BAY MRT

3-CLARKE QUAY MRT 

4-CHİNA TOWN MRT

5-LİTTLE İNDİA MRT

6-BUGİS MRT

7-ORCHARD MRT

8-HOLLAND VİLLAGE MRT

DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERE TIKLAYABİLİRSİNİZ.

KIZIL ŞEHİR MARAKEŞ YAZIMIZ İÇİN…

GOTHİK BARSELONA

KAŞ-KALKAN-FETHİYE

YAKINDA AMSTERDAM VE YUNANİSTAN GEZİ YAZILARIMIZ SİZLERLE OLACAK…

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

Copyright [2018] Wanderlust - designed by myminiworks
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account