Eskişehir – Kültür Beşiği

Eskişehir – Kültür Beşiği 

844 bin nüfusuyla ülkemizin en yoğun yirmi beşinci şehri olan Eskişehir geçmiş yıllarda Frigya,Bizans,Anadolu Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi çok çeşitli devletlere ev sahipliği yapmıştır. Şehrin ortasından geçen Porsuk Çayı kente Venedik havası katmış durumda. 

Eskişehir mutfağında ise Balaban Kebabı,Çibörek gibi lezzetlerin ünü şehrin sınırlarını aşmış durumda. Gittiğinizde bu tatları yemeden dönmeyin diyoruz.

Karasal İklimin görüldüğü Eskişehir’de ulaşım ve konaklama imkanları çeşitlilik göstermekte. İlkbahar – Yaz mevsimiyle birlikte şehrin rengarenk olduğu bu dönem, ziyaret için oldukça uygun.

Gezi rehberinize ekleyeceğiniz duraklar ise; Kent Parkı – Sazova Bilim,Sanat ve Kültür Parkı – Porsuk Çayı – Odunpazarı Evleri ve Frig Vadisi gibi hem doğal hemde kültürel mekanlar oluyor. Ayrıca Eskişehir, UNESCO tarafından “Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti”(2013)seçilmiştir. 

Burada Frig Vadisi’ne bir parantez açacak olursak her adımda sizi karşılayan başka bir sürpriz oluyor. Afyon – Eskişehir ve Kütahya sınırları içinde bulunan bu yerleşimde Anıt Mezarlar,Peri Bacaları örnekleri,Yazılıkaya,Mağara Evleri ve sayısız tarihi yapı bulunmakta. Size Nevşehir’den bir yer gibi gelecek bu coğrafyanın farkı ise Kapadokya’ya nazaran daha bakir kalması. Vadinin ortasında oteller veya bir yerleşim yeri yok. Ondan olsa gerek ki M.Ö 1200 den bu yana hala ayakta. 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

Copyright [2018] Wanderlust - designed by myminiworks
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account