Dünyanın en pahalı restorantı – Lviv

Lyiv, güzel bir akşam yemeği için fazlaca seçeneği olan bir şehir. Fakat bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine gittiğimiz ‘Dünyanın En Pahalı Restorantı’ hem güzel, hem de orijinal bir mekan.

 

Lyiv’deki en ilginç maceralarımızdan birisi ‘The Most Expensive Restaurant’ isimli bu restorant. Arkadaşımızın yemeklerinin çok güzel olduğunu söylediği bu restorant ‘City Hall’un bulunduğu bölgede. Konumu bulmak için epey uğraştık çünkü haritalardan işaretlediğimiz resotrant ürkütücü bir pasajın içindeydi. İşin ilginç tarafı pasajda restoranta dair hiçbir tabela ya da ibare bulunmuyordu.

 

Pasajın içindeki mervidenlerden yukarıya çıktık ve karşımıza kapalı 3 kapı çıktı. İçgüdülerimizden hareketle ilk kapıyı tıklattık. Kapıyı beyaz saçlı bir adam açtı ve bizi içeri davet etti.

Kapıdan baktığınızda eski eşyalarla dolu, küçük ve eski fırınlı virane bir oda görüyorsunuz. Adam Türk olduğumuz anlayınca ”Merhaba, oturun.” dedi. Lyiv’deki Türk turist yoğunluğunu düşününce Türk olduğumuzu anlamasına çok şaşırdığımızı söyleyemem 🙂

 

Bulunduğumuz bu odada kafeste hamsterlar, eski battaniyeler, pas tutmuş esyalar vardı. Yine Türkçe ”Kahve, fincan.” gibi kelimeler kullandı. Açıkçası tam da yanlış geldiğimizi ve adamın bizi misafirperver bir tutumla ağırlayacağını düşünmüştük ki bize ingilizce ”Dünyanın en pahalı restorantına hoş geldiniz!” dedi. Yeri gelmişken Lyiv’de yerel halkın çok da iyi ingilizce konuşmadıklarını ekleyeyim.

 

7 kişi sayıp yatak odasına geçelim dedi ve bir kapı açtı. Kapı aralığından piyano ve garsonu görünce bunun mekana dair bir işletme kurgusu olduğunu anladık. İşletme tüm müşterilerine böyle keyifli bir mizansen hazırlmış 🙂 Çok keyifliydi, bunun Türkiye’de de uygulanabileceğini bile düşündük.

 

İçerisi gayet modern, güzel tablolarla döşenmiş , kısacası iyi dekore edilmişti. Hikayedeki asıl şoku, yazının da konusunu oluşturduğu şekilde menüyü okuyunca yaşadık:

Genel anlamda yaşamın ucuz olduğunu söyleyebileceğimiz Lyiv standartların neredeyse 10 katı fiyatlarla karşılaştık (Örneğin 20 tl civarına biftek yiyebiliyorsunuz) 

Biraz tedirginlikle birlikte ”Ya bu fiyatlar gerçekse?” diye düşünerek garsonu çağırdığımızda ‘indirim’ talep edersek %90 indirim alabileceğimizi söyledi. Bu da ödedemiz hesabın indirimli fişi 🙂

 

Videoda bu ilginç restoranta dair tüm ayrıntıları görebilirsiniz.

 

Lviv’e yolunuz düşerse haritada işaretlediğim bu ilginç restoranta mutlaka uğrayın.20170302_165801_HDR

20170302_175300_HDR

2 Yorum
  1. Sezgi korucuoğlu 4 sene önce

    Videodan gördüğüm kadarıyla ben olsam cesaret edip giremezdim.

  2. Nazlı karacan 4 sene önce

    Resmen viraneymiş girişi.Adam bi de bedrooma gidelim diyor :))

Bir Cevap Bırakın

Copyright [2018] Wanderlust - designed by myminiworks
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account