Amalfi Sahillerine Ulaşım

Efsaneye göre, Herkül su perisi Amalfi’ye aşık olur. Ancak Amalfi maalesef çok genç bir yaşta ölür. Herkül dünyanın en güzel yerine onu gömeceğini söyler. Bunun üzerine Amalfi’yi inşa eder. Efsanesi bile gitmek için bir sebep olan muhteşem güzellikteki bu sahil kasabalarına gitmeden yazı bitirdim demeyin.

IMG_2581

Amalfi sahillerine ulaşmak için en uygun seçenek Napoli üzerinden gelmek . Trafiğin durumuna göre 35 – 50 dakika arasında bir yolculukla Sorrento’ya ulaşabilirsiniz.

Amalfi  denen bölge aslında İtalya’nın güneyi olan Kampanya bölgesinde 50-52 km’lik bir sahil şeridi. Sorrento ile başlayıp Salerno’ya kadar uzanan olağanüstü manzaralara sahip bir bölge olur kendileri. Amalfi sahilleri sırasıyla;  Positano, Amalfi ve Ravello kasabalarından oluşuyor. Konaklama için en uygun ve ekonomik olan yer kesinlikle Sorrento kasabası .Ancak Positano ve diğer kasabaları gördükten sonra aklınızın oralarda bir yerde kalacağına emin olabilirsiniz. Sahil kasabalarının her birinde konaklama seçenekleri mümkün ama ulaşım kolaylığı ve ekonomik olması açısından Sorrento iyi bir başlangıç olacaktır.

Eğer zaman sıkıntınız varsa Sorrento’dan Positano’ya ve Amalfi’ye denizden feribotlarla gitmek mümkün. Ancak bunu önermiyorum zira yolların manzarasını kaçırmak istemezsiniz. Karayolu ile ulaşım için araba kiralamak veya turla gitmek gibi seçenekler mevcut. Yalnız yerel halkın söylediği bir şey var “ Amalfi sahil şeridi bir şoförun tüm sürüş hünerlerini sergileyeceği bölgedir.” Dağ yamaçlarında uçurumun kenarından, daracık yollardan gidiliyor. Hatta büyük tur otobüslerinin bu yola girmesi yasak. İki arabanın yan yana geçemediği, burun buruna geldiği yerlerde yüreğiniz ağzınıza geliyor. Yerel sürücüler gerçekten usta olmasalar kaza kaçınılmaz. Bu yüzden araba kiralayacaksanız yerel bir şoförlü olması sizin için iyi olur diye düşünüyorum. Mesela bazı bölgelerde hiç ummayacağınız bir yerde trafik ışığı karşınıza çıkıyor. Bu da nereden çıktı derken anlıyorsunuz ki karşı taraftan araç geçmesi içinmiş. Yani yolun belli yerlerinde burun buruna da olsa iki araç yan yana geçemiyor. Bir şerit 5 dakika kadar geçiyor, ardından diğer tarafa ışık yanıyor ve diğer şerit ilerlemeye başlıyor.

IMG_2572

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta bazen yollara kayalıklardan taşlar kopup düşüyor. Bizim başımıza geldi ve yolun Positano’dan sonraki kısmında dağ yolundan devam ettik. Yerel şoför bunun haberini almasaydı trafikte saatlerce bekleyecektik. Bu sebeple bu kadar kısa bir sahil şeridi olmasına rağmen asla yol durumuyla ilgili saat söylemek mümkün olmuyor. Biz küçük bir tur ile çıktık yola. Saat 08.30’da Sorrento’dan ayrıldık ve otele geri döndüğümüzde 21.30’du ve zamanın büyük bir bölümü yolda geçti. Şikayetçi miyiz? Asla! 😊 Çünkü bir yandan dağların, evlerin, limon ağaçlarının ve sonsuz gibi görünen denizin keyfini çıkarmak bambaşka bir deneyimdi 🙂 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

Copyright [2018] Wanderlust - designed by myminiworks
veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account